Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Bycie na swoim – wady i zalety

Wiele osób staje przed dylematem, czy założyć własną działalność, czy pracować u kogoś na etacie. Własna firma to zawsze ryzyko, ale z drugiej strony to sposób na realizację swoich planów zawodowych i podjęcie wyzwania. Natomiast jeśli pracujemy u kogoś to robimy to co do nas należy, a inne rzeczy nas już nie interesują.

Nie ulega wątpliwości, że zakładając własny biznes otwierają się przed nami nowe możliwości. Tworzymy sobie miejsce pracy, ale jesteśmy w stanie zagwarantować je innym. Jeśli uda nam się rozwinąć działalność gospodarczą, możemy zapewnić sobie godną przyszłość, ale także zagwarantować ją naszym dzieciom, a nawet wnukom. Jednak własna firma jest ryzykownym przedsięwzięciem o czym należy pamiętać.

przedsiebiorcza-pani

Założenie działalności gospodarczej to nie tylko zalety, także wady. O tym których będzie więcej zależy tylko od nas samych, od nastawienia, zaangażowania i chęci podejmowania ryzyka.

Zalety:

  • Wielką zaletą prowadzenia własnej działalności jest niewątpliwie poprawa sytuacji finansowej. Oczywiście z początku nie jest to widoczne, ale z biegiem czasu i rozwoju firmy będzie to coraz bardziej zauważalne. Na wynik finansowy naszej firmy będzie się składać nie tylko jej rozwój i pozycja na rynku, ale również koniunktura czy ogólna sytuacja gospodarcza naszego kraju. Zawsze na początku działalności firmy przedsiębiorca jest zmuszony zainwestować, czasem więcej, czasem mniej. Jednak w dzisiejszych czasach nie jest to problem, ponieważ istniej wiele organizacji, które są w stanie nam pomóc.
  • Kolejną korzyścią jest samorealizacja. Dzięki własnemu przedsiębiorstwu możemy nie tylko poczuć satysfakcję z robienia nowych rzeczy, ale także spełniać swoje marzenia i realizować postawione sobie cele.
  • Trwałość i pewność zatrudnienia. Póki nasza firma będzie istnieć, mamy pewność, że będziemy mieć pracę, ponieważ nikt z nas z niej nie wyrzuci.
  • Niezależność. Prowadząc własną działalność mamy elastyczność nie tylko w wyborze pracy, ale także w czasie jej wykonywania. Poza tym nikt nas nie popędza, sami planujemy sobie czas pracy.

Wady:

  • Główną wadą, prowadzenia własnej działalności gospodarczej jest ciągłe ryzyko i brak poczucia bezpieczeństwa na rynku. Dzieje się tak w przypadku małych firm, gdyż potentaci w swojej branży nie mają się co martwić.
  • Kolejnym minusem jest trwałe zabieganie o wysoką pozycję na rynku. Będzie nas to kosztowało nie tylko sporo czasu, ale i pieniędzy. Ciągłe badanie rynku, reklama, innowacje to tylko niektóre z czynności, które zapewnią nam odpowiedni poziom sprzedaży produktów czy usług, a z drugiej strony pozwolą stać się konkurencyjnym na wciąż zmieniającym się rynku.
  • Czas pracy. Mimo, iż sami decydujemy o swoim czasie pracy, to często jest to znacznie więcej niż 8 godzin dziennie. Oprócz zarządzania przedsiębiorstwem musimy pamiętać o innych kluczowych zasadach funkcjonowania firmy, które zamieszczone zostaną poniżej.
  • Prowadzenia dokumentacji i księgowości. Jeśli chcemy samodzielnie prowadzić naszą księgowość, to nie tylko musimy zająć się fakturami, umowami i opłatami, ale także wszelkimi rozliczeniami z urzędami takimi jak ZUS czy Urząd Skarbowy. Musimy zapoznać się i przestrzegać wszelkich przepisów prawnych, które często są skomplikowane i nie jasne, dla „szarego” Kowalskiego.
  • Pełna odpowiedzialność, nie tylko za siebie, ale i za swoich pracowników. Wiąże się z tym pełne skupienie, podejmowanie ważnych decyzji w kwestii zatrudnienia, czy rozdzielania obowiązków, a przede wszystkim ponoszenie konsekwencji prawnych.

Prowadzenie firmy ma swoje plusy i minusy. Zakładając działalność musimy się zastanowić, czy jesteśmy na to gotowi i czy podołamy obowiązkom wynikającym z naszej działalności. Jednak jeśli nasze decyzje będą słuszne, mamy nie tylko szanse na sukces, ale również na spełnienie swoich marzeń.

3 komentarze

  1. Agnieszka
    Agnieszka 28 czerwca, 2019

    Pracuję od roku na swoim i czasami myślę że źle zrobiłam pieniądze są ale nie ma czasu na nic nawet żeby z mężem wyjechać na wakacje 🙁

  2. Mama na swoim
    Mama na swoim 7 sierpnia, 2019

    Na początku niewątpliwie sporo pracy nawet po 20 godzin dziennie a później już z górki o ile ktoś da radę utrzymać się na rynku przez pierwszy rok. W mojej branży (zaproszenia ślubne) bardzo ciężko jest konkurencja ogromna ale jakoś poradziłam sobie 🙂

  3. Dawid
    Dawid 20 sierpnia, 2019

    Pracowałem na etacie jako sprzedawca usług telekomunikacyjnych i nie było za grosz szacunku do pracownika poszedłem na swoje robie to co lubie kiedy chce i gdzie chce i teraz wiem że życie może być inne. Wiadomo że jest duzo trudniej niż na ciepłej posadzie na etacie ale kto nie ryzykuje ten nie pije szampana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *